Elfogadott jövedelemtípusok személyi kölcsön igénylésekor és a JTM mutató kiszámítása
A személyi kölcsön igénylésekor a bankok részletes jövedelemvizsgálatot végeznek, hogy felmérjék mennyire vagy hitelképes. A személyi kölcsönök Magyarországon rendkívül népszerűek, mivel gyorsan és egyszerűen igényelhetőek, ráadásul szabadon felhasználhatóak. Viszont ahhoz, hogy hitelképes legyél, a pénzintézetek szigorú jövedelemvizsgálatot végeznek és az úgynevezett JTM mutató (Jövedelemarányos Törlesztési Mutató) alapján határozzák meg, mekkora összegű kölcsönt kaphatsz. Az elfogadott jövedelmek 2 fő kategóriába sorolhatóak. Az alábbiakban ezekre térünk ki
Elsődleges és másodlagos elfogadott jövedelmek
Amikor személyi kölcsönt igényelsz, a banknak az a legfontosabb, hogy biztosítva legyen a hitel visszafizetése. Ennek érdekében azt vizsgálják, milyen jövedelemmel rendelkezel és az pontosan mennyire stabil, valamint megbízható.
Elsődleges jövedelmek
Az elsődlegesen elfogadott jövedelmek olyan bevételek, amelyek rendszeresek és a mindennapi megélhetést garantálják. Ezek a legmegbízhatóbb típusok a hitelezők szemében és ebbe beletartozik:
Munkabér: a leggyakrabban elfogadott jövedelmek a bejelentett munkaviszonyból származó rendszeres nettó fizetés. A bankok a munkaszerződésed alapján látják, hogy milyen jövedelemmel rendelkezel és mennyire stabil a munkahelyed.
Vállalkozói jövedelem: ha saját vállalkozást vezetsz, a bank elfogadhatja a vállalkozásból származó bevételeidet. Ebben az esetben részletes dokumentációt kérhetnek, például adóbevallást vagy NAV által kiadott igazolást.
Nyugdíj: a rendszeres nyugdíj is elsődleges jövedelemnek minősül a hitelbírálatkor. Néha még jobb is, mint a fizetés, mivel ez fix és csökkenésére nem kell számtani. A korhatár viszont gond lehet, ami miatt gyakran kell egy adóstárs is mellé.
Őstermelői jövedelem és KATA: Bár ezek is az elsődlegesen elfogadott jövedelmek közé sorolhatóak, azért nem minden bank fogadja el ugyanolyan mértékben.
Másodlagos jövedelmek
A másodlagos jövedelmek olyan bevételek, amelyek nem feltétlenül állandóak vagy kiszámíthatóak, de mégis hozzájárulnak a hitelképességedhez. Ezeket általában az elsődleges jövedelem mellett számítják be, így növelhetik az igényelhető hitel összegét. A leggyakoribb másodlagos jövedelmek: bónuszok és jutalmak, ingatlan bérbeadásából, mellékállásból származó jövedelem, családi pótlék (bizonyos esetekben).
Természetesen itt még nincs vége a sornak, mert szóba jöhetnek olyan további források, mint a külföldi jövedelem, ösztöndíj, osztalék. Ezekről a BiztosDöntés.hu oldalon tudhatsz meg többet.
Mi a JTM mutató és miként befolyásolja a hitelfelvételt?
A JTM (Jövedelemarányos Törlesztési Mutató) a bankok által alkalmazott szabályozási eszköz, ami megmutatja, hogy a havi nettó jövedelem mekkora része fordítható maximálisan hiteltörlesztésre. A JTM célja megakadályozni az ügyfeleket abban, hogy túl nagy hitelt vegyenek fel, amit esetleg nem tudnának visszafizetni.
Hogyan számítják ki a JTM mutatót?
A JTM mutató számítása a havi nettó jövedelmed és a felvett hitelek havi törlesztőrészletei alapján történik. Az MNB (Magyar Nemzeti Bank) által meghatározott szabályok szerint, a JTM értéke a jövedelemtől és a hitel kamatperiódusától függ.
600 000 Ft alatti jövedelem esetén: ha a hitel kamatperiódusa 5 évnél rövidebb, akkor a havi jövedelem legfeljebb 25%-a fordítható hiteltörlesztésre. 5 és 10 év közötti periódusban maximum 35%, 10 éves futamidőn túl pedig 50 %-át fordíthatod hiteltörlesztésre.
600 000 Ft feletti jövedelem esetén: rövidebb kamatperiódusú hitel esetén a jövedelem legfeljebb 30%-a mehet hiteltörlesztésre. 5 és 10 év között 40%, 10 éven túl pedig 60 %-ra emelkedik az arány.
Miért fontos a JTM?
A JTM mutató segít megakadályozni a túlzott eladósodást és biztosítja, hogy hitelfelvevőként ne vállalj túl nagy anyagi terhet. Ez nemcsak a bankokat védi, hanem Téged is megóv attól, hogy pénzügyi nehézségekkel szembesülj a hitel futamideje alatt.